Od zawsze podkreślamy, że praca rodziców zastępczych jest niezwykle wymagająca. Owszem, daje dużo satysfakcji i poczucie spełnienia, daje szczęście, zapewnia niepowtarzalne emocje i doświadczenia. Bycie rodzicem zastępczym to zdecydowanie więcej niż tylko praca, to misja i sposób na życie. To nie będzie kolejny tekst o tym, że rodzice zastępczy to tacy bohaterowie, tylko że bez peleryny. To będzie tekst o tym, że rodzice zastępczy wykonują wyjątkową pracę, a w związku z tym narażeni są na pewne specyficzne zagrożenia i potrzebują specjalnego wsparcia.
Co to jest traumatyzacja zastępcza?
Traumatyzacja zastępcza to jedno z zagrożeń płynących z rodzicielstwa zastępczego. O tym zjawisku mówi się wtedy, gdy traumatyczne doświadczenia dziecka mają negatywny wpływ na rodzica i powodują negatywną zmianę jego "wewnętrznego ja".
Skąd się bierze?
Rodzice zastępczy są z reguły bardzo empatycznymi osobami, a ich dostępność emocjonalna sprawia, że dziecko zdrowieje i wzrasta. Niestety, jednocześnie bardzo często osłabia samego rodzica. Wysłuchiwanie straszliwych historii z przeszłości dziecka i współodczuwanie jego bólu i cierpienia sprawiają, że rodzic przyswaja je jako swoje własne. To niebezpieczna sytuacja, szczególnie dla osoby, która jest permanentnie zmęczona i nie ma kiedy odpocząć od problemów emocjonalnych i behawioralnych swojego dziecka.
Nasza odpowiedź - grupy wsparcia dla rodziców zastępczych
Zdrowie psychiczne naszych dzieci i rodziców zastępczych są dla nas niezwykle ważne. To właśnie dlatego środki, które w 2024 pozyskaliśmy z tytułu 1,5%, przeznaczyliśmy w całości na diagnozy, terapie i konsultacje psychologiczne dla dzieci oraz superwizje dla rodziców. To również dlatego podczas wrześniowej powodzi w pierwszej kolejności zapewniliśmy wsparcie psychologa dla wszystkich rodzin zamieszkujących zagrożone tereny.
Teraz postanowiliśmy dodatkowo stworzyć dla naszych rodziców zastępczych grupy wsparcia, czyli bezpieczną przestrzeń, w której mogą podzielić się swoimi problemami, doświadczeniami i odkryciami. To miejsce, w którym można na chwilę odpocząć i spojrzeć na swoje codzienne sprawy z nieco innej perspektywy. To miejsce, gdzie można dowiedzieć się czegoś nowego i spotkać z wzajemnym zrozumieniem.
Aktualnie mamy dwie grupy wsparcia, a spotkania prowadzi nasza Koordynatorka ds. Rodzin Zastępczych - Joanna Komorowska.
Pierwsza grupa: rodziny zastępcze niezawodowe, zawodowe, rodzinne domy dziecka - spotkania odbywają się w Domu Kultury w Lubiążu. Dziękujemy Pani Anicie Augustyniwicz i Paulinie Demskiej za użyczenie sali oraz Pani Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury - Małgorzacie Sujeckiej- za użyczenie sali w świetlicy w Mrozowie.
Druga grupa: rodziny zastępcze spokrewnione - spotkania odbywają się w PCPR w Wołowie.
Jeśli jesteś rodzicem zastępczym i chcesz dołączyć do grupy wsparcia- ZAPRASZAMY! Więcej szczegółów o spotkaniach można uzyskać bezpośrednio u Joanny Komorowskiej (tel: 504 952 922, e-mail: koordynator@przystanekrodzina.pl).
Comments